Przejdź do głównej zawartości

Mofeta im. prof. Henryka Świdzińskiego

Mofeta pomnik przyrody nieożywionej im. prof. Henryka Świdzińskiego

Źródło Bulgotka
„Dychawka” ekshalacja Co2
Źródło Zatopione

Dostęp: ogólnodostępne

Rodzaj wody:  szczawy. Atrakcja turystyczna. Wody nie do spożycia. 

Opłata: brak opłat

Czynne: cały rok

Godziny otwarcia: całą dobę

Miejsce źródeł / ekshalacjiw potoku w Złockiem

Adres:  Muszyna Złockie

Moje miejsce parkowania:  bezpłatny parkin 

Lokalizacja GPS mofety (lokalizacja pomnika przyrody im. prof. Henryka Świdzińskiego)49.38775, 20.9028 -  w tym:
  • Źródło Bulgotka GPS: 49.38778, 20.90295
  • "Dychawka” ekshalacji Co2 GPS :  49.38776, 20.90294
  • Źródło Zatopione GPS: brak 

* Bulgotka, "Dychawka”, Źródło Zatopione, znajdują się w odległości kliku metrów obok siebie .

Droga do źródła: dojazd droga asfaltową, chodnikiem 

Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach: brak informacji

Źródła, pijalnie w okolicy: 





























Aktualizacja powyższych informacji: 31 sierpień 2023.

Inne informacje o źródle:

  • Fragment z przewodnika Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego 2013 Lucyna Rajchel

Źródło Bulgotka
Woda mineralna ze źródła „Bulgotka” to szczawa typu HCO3-Ca+CO2+Fe o mineralizacji 1,2 g/dm3; pH 6,0; temperaturze 12,0oC; CO2 2,3 g/dm3; Fe2+ 20,3 mg. 

Zawartość głównych jonów w dm3 wody: Na+ 3,3 mg; Ca2+ 228,7 mg; Mg2+ 32,9 mg; Cl- 9,0 mg; SO4 2- 29,3 mg; HCO3 - 844,0 mg. 

Źródło „Bulgotka” to jeden z elementów mofety, Pomnika przyrody nieożywionej im. Profesora Henryka Świdzińskiego, który został również wpisany na Europejską listę stanowisk geoochrony. Obok źródła „Bulgotka” znajduje się ekshalacja CO2 „Dychawka”. Dzięki zaangażowaniu i pasji naukowców z AGH oraz pracowników Popradzkiego Parku Krajobrazowgo, mofeta została zrewitalizowana i udostępniona do zwiedzania. Warto dodać, iż cieszy się ogromnym zainteresowaniem wczasowiczów i turystów

Źródło Zatopione
Woda mineralna ze źródła „Zatopione” to szczawa typu HCO3-Ca+CO2+Fe o mineralizacji 1,9 g/dm3; pH 6,0; temperaturze 9,0oC; CO2 2,3 g/dm3; Fe2+ 52,0 mg. 

Zawartość głównych jonów w dm3 wody: Na+ 30,7 mg; Ca2+ 371,7 mg; Mg2+ 26,0 mg; Cl- 8,3 mg; SO4 2- 7,3 mg; HCO3 - 1451 mg. 

Skoncentrowany wypływ wód podziemnych na powierzchnię terenu ze źródła „Zatopione” maskowany jest stale przez wody powierzchniowe potoku Złocki. Źródło, to jeden z elementów mofety, Pomnika przyrody nieożywionej im. Profesora Henryka Świdzińskiego, który został również wpisany na Europejską listę stanowisk geoochrony. Obok źródła „Zatopione” i „Bulgotka” znajduje się ekshalacja CO2 „Dychawka”.
  • Opis umieszczony na tablicy informacyjnej przy źródle:
OPIS GŁÓWNY MOFETY
Mofeta w dnie bagnistego potoku Złockiego, została odkryta w roku 1938 przez prof. H. Świdzińskiego geologa Akademii - Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Gaz wydobywający się z mofety składa się głównie z CO₂-95%; N₂-3,87 %; CH, -0,62 % i O₂-0,21%.
Wydobywający się dwutlenek węgla powstaje na znacznych głębokościach a dążąc ku powierzchni nasyca napotkane na swej drodze wody, czyniąc je szczawami. Wypływają one na powierzchnię Ziemi w postaci źródeł. Dwutlenek węgla może również przenikać przez warstwę wodonośną, wydostając się na powierzchnię w formie gazowej. Najszybciej jednak i najwydajniej wędruje strefami nieciągłości, głównie uskokami z dużych głębokości i pojawia się w postaci suchych ekshalacji. Ilość gazu ulatniającego się w mofecie w potoku Złockiem jest trudna do oszacowania i jest oceniana na około 10 m³/min. Jego geneza jest ciągle dyskusyjna; jest on niewątpliwie głębinowego pochodzenia i jest niezależny od wód. Prawdopodobnie jest on związany z wulkanizmem i/lub nisko temperaturowym metamorfizmem w podłożu Karpat.
W miejscu najbardziej intensywnego wypływu CO, znajdują się zatopione źródła wód mineralnych, zasilające wody potoku. Charakterystyczny, bulgoczący, rdzawo-pomidorowy osad to ochra, tradycyjnie nazywana „rudawką". Jest ona strącana w postaci koloidalnego osadu hydrohematytu lub goethytu w procesie utleniania i hydrolizy uwodnionego węglanu żelazawego ze zmineralizowanej wody, przy udziale bakterii żelazistych. Obecność ,,rudawek" w towarzystwie bulgotek CO, zdradza wypływy wód typu szczaw, naturalnego i największego bogactwa Ziemi Sądeckiej.
  • Opis umieszczony na tablicy informacyjnej przy źródle:
MOFETA IM. PROF. HENRYKA ŚWIDZIŃSKIEGO

Mofeta im. Prof. Henryka Świdzińskiego w potoku Złockiem jest pomnikiem przyrody nieożywionej prawem chronionym od 1998 roku. Jest to największa i najefektywniejsza w Polsce mofeta, czyli powierzchniowa ekshalacja CO,. Na pokrytym wodą obszarze około 25 m widoczne są wydobywające się nieustannie z licznych, bardzo głębokich szczelin intensywne bąble gazu o różnej wielkości i częstotliwości.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mapa pijalni i źródeł wód mineralnych

Mapa pijalni i źródeł wód mineralnych.  Mapa źródeł wód źródlanych. * pijałką w kolorze  żółtym  oznaczone są pijalnie i źrodła wód mineralnych * pijałką w kolorze  czerwonym  oznaczone są źródła wód mineralnych Dostępna jest również:    Lista pijalni i źródeł wód mineralnych /  źródeł wód źródlany 

Lista pijalni i źródeł wód mineralnych

Pijalnie, źródła wód mineralnych i źródła wód źródlanych alfabetycznie wg. miejscowości: (dostępna jest również:  lokalizacja źródeł, pijalni / źródeł wód źródlanych  mapie ) Andrzejówka Źródło "Andrzejówka" (źródło wody kwaśnej) Barcice Źródło "Tadeusz"   Pomnik przyrody nieożywionej Źródło Anna Barcice   Pomnik przyrody nieożywionej   Głębokie Źródło "Kinga "   Jastrzębnik Źródło „Iwona”  Pomnik przyrody nieożywionej   Pijalnia sezonowa "Źródło św. Łukasza" Krościenko nad Dunajcem Studnia "Kazimierz" Źródło „Maria" Źródła  „Stefan” i „Michalina" Kraków Mateczny Zdrój - Krakowska Pijalnia Zdrojowa Krynica-Zdrój  - pijalnie, źródła wód mineralnych   Źródło "Słoneczne" Źródło Miłości Źródło "Geologów" Źródło "Szczawiczne" Źródło Pod Szalone Źródło Wiaderko Źródło Źródlanego Potoku  (niezlokalizowane przez Blog)  Stare Łazienki Mineralne - pijalnia Pijalnia Główna w Krynicy Zdroju Źródło Ja...

źródlo Na lące

Źródło Na łące Inne nazwy źródła:   na łączce Dostęp:  ogólnodostępne - woda niezdatna do picia ¹ Rodzaj wody:  szczawa Opłata:  brak opłat Czynne:  cały rok Godziny otwarcia:  całą dobę Miejsce źródła:  łąka - obecnie w zaroślach. Adres:   Łomnica-Zdrój w pobliżu Delikatesów Centrum Moje miejsce parkowania:  parkin   49.436040, 20.744167 Lokalizacja GPS źródła:  49.43474, 20.74435  Droga do źródła: drogą asfaltową, chodnikiem Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach:  brak informacji Źródła, pijalnie w okolicy: Łomnica-Zdrój wody mineralne (lista) Poniższa fotografia pochodzi z   przewodnika  Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego 2013  Lucyna Rajchel Fotografie  z 2023 roku:  Fotografie  27  listopad 2023 roku:  Aktualizacja powyższych informacji: 5 styczeń 2024 Inne informacje o źródle: Fragment ...