Przejdź do głównej zawartości

Mofeta Tylicz

Mofeta Tylicz 

Inne nazwy: źródło nr 16

Dostęp: ogólnodostępne

Rodzaj wody:  szczawa

Opłata: brak opłat

Czynne: cały rok

Godziny otwarcia: 10:00 - 17:00 w środy i soboty

Miejsce mofety: na terenie Osady Turystycznej Domki w Lesie

Adres: ul: Wolności 10, 33-383 Tylicz 

Moje miejsce parkowania:  bezpłatny parking przed Osadą Turystyczną Domki w Lesie

Lokalizacja GPS mofety:  49.39042, 21.00581

Droga do źródła: do parkingu drogą asfaltową. Dojście do parkingu do mofety 150 metrów. 

Źródła, pijalnie w okolicy:





















 
















Aktualizacja powyższych informacji: 31 sierpień 2023

Inne informacje o źródle:
  • Źródło „Lisa” udostępnia szczawę mineralną typu HCO3-Ca+CO2
o mineralizacji 1,1g/dm3; pH 6,0; temperaturze 6,1oC; CO2 1,8 g/dm3;
Zawartość głównych jonów w dm3 wody: Na+ 16,5 mg; Ca2+ 188,0 mg;
Mg2+ 36,3 mg; Cl-  2,0 mg; SO4 2- 0,2 mg; HCO3 -  833,0 mg.

Źródło „Lisa” położone jest na terenie zrewitalizowanej mofety w Tyliczu,
należącej do ośrodka wypoczynkowego „Domki w lesie”. Znajdowała się tu
doświadczalna stacja terenowa Zakładu Badań nad algami Instytutu
Zootechniki w Krakowie. Hodowano tu glony jako źródło białka i składników
mineralnych, prawdopodobnie dla astronautów, wykorzystując CO2. 

Źródło: Lucyna Rajchel, Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego 2003

  • Opis umieszczony na tablicy informacyjnej przy źródle:
Mofeta to naturalny wyrzut dwutlenku węgla z wnętrza ziemi. Występuje tylko w miejscach, gdzie znajdują się szczeliny w skorupie ziemskiej pozwalające na wydobywanie się tego gazu.
Dwutlenek węgla jest bezbarwny, bez zapachu i cięższy od powietrza. Wydobywanie się gazu można zauważyć, gdy przechodzi on przez warstwę wody, np. w źródle, oczku wodnym lub dnie potoku. Można też wtedy usłyszeć i zauważyć charakterystyczne bulgotanie.

Znajdująca się tutaj mofeta jest jedną z największych w Karpatach. Składa się z 11 połączonych ze sobą kręgów, 50,,bulgotek" (wyziew przez warstwę wody z charakterystycznym bulgotaniem) i dychawek" (wyziew suchy). Ilość gazu wydobywająca się z poszczególnych kręgów jest różna, podobnie jak kolor, smak i skład mineralny wody. Pomarańczowe błoto wokół mofety, nazywane rudawką, to zawierająca tlenki żelaza ochra, która strącana jest w postaci koloidalnego osadu ze zmineralizowanej wody.

Jak powstała mofeta
Rejon Krynicy-Zdroju, Tylicza i Muszyny charakteryzuje się skomplikowaną budową geologiczną. Na przełomie paleogenu i neogenu Karpaty wynurzyły się i pofałdowały. Powstały uskoki osadów fliszowych. Rozłamy tektoniczne ułatwiły migrację gazów z wnętrza Ziemi, tworząc mofety takie jak ta i liczne na tych terenach źródła wód mineralnych, często nasyconych dwutlenkiem węgla. W przeszłości wydobywająca się wraz z dwutlenkiem węgla ochra była używana jako naturalny pigment. Pierwsze pisemne informacje o mofecie w Tyliczu pochodzą z XVI wieku. Wydano wtedy przywilej na pozyskiwanie żelaza leśnego dla hamerni, czyli dawnych hut.

Czy wiesz, że...
W latach 50 XX wieku, właścicielem terenu był Instytut Zootechniki w Krakowie. Mofety zostały wtedy otoczone kręgami w celu pozyskiwania dwutlenku węgla do hodowli alg służących jako pokarm dla bydła. Program został po kilku latach zawieszony ze względu na brak ekonomicznego uzasadnienia takiej hodowli, a mofetę zasypano. W najbliższym otoczeniu mofety można jeszcze zaobserwować resztki betonowych koryt, w których hodowano algi.
Pozostała też legenda o tajnym programie badawczym produkcji białka i oczyszczania powietrza na potrzeby lotów kosmicznych, a bulgocąca woda zmieszana z ochrą i błotem nazywana była,,zupą Tiereszkowej".

W zagłębieniach terenu, gdzie gromadzi się CO2 wypierający powietrze, można czasami zaobserwować uduszone owady, jaszczurki, chrząszcze i inne, drobne zwierzęta, którym zabrakło tlenu do oddychania oraz sił do ucieczki. To dlatego Łemkowie zamieszkujący niegdyś te tereny wierzyli, że poprzez mofety oddycha piekło.


 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Mapa pijalni i źródeł wód mineralnych

Mapa pijalni i źródeł wód mineralnych.  Mapa źródeł wód źródlanych. * pijałką w kolorze  żółtym  oznaczone są pijalnie i źrodła wód mineralnych * pijałką w kolorze  czerwonym  oznaczone są źródła wód mineralnych Dostępna jest również:    Lista pijalni i źródeł wód mineralnych /  źródeł wód źródlany 

Lista pijalni i źródeł wód mineralnych

Pijalnie, źródła wód mineralnych i źródła wód źródlanych alfabetycznie wg. miejscowości: (dostępna jest również:  lokalizacja źródeł, pijalni / źródeł wód źródlanych  mapie ) Andrzejówka Źródło "Andrzejówka" (źródło wody kwaśnej) Barcice Źródło "Tadeusz"   Pomnik przyrody nieożywionej Źródło Anna Barcice   Pomnik przyrody nieożywionej   Głębokie Źródło "Kinga "   Jastrzębnik Źródło „Iwona”  Pomnik przyrody nieożywionej   Pijalnia sezonowa "Źródło św. Łukasza" Krościenko nad Dunajcem Studnia "Kazimierz" Źródło „Maria" Źródła  „Stefan” i „Michalina" Kraków Mateczny Zdrój - Krakowska Pijalnia Zdrojowa Krynica-Zdrój  - pijalnie, źródła wód mineralnych   Źródło "Słoneczne" Źródło Miłości Źródło "Geologów" Źródło "Szczawiczne" Źródło Pod Szalone Źródło Wiaderko Źródło Źródlanego Potoku  (niezlokalizowane przez Blog)  Stare Łazienki Mineralne - pijalnia Pijalnia Główna w Krynicy Zdroju Źródło Ja...

źródlo Na lące

Źródło Na łące Inne nazwy źródła:   na łączce Dostęp:  ogólnodostępne - woda niezdatna do picia ¹ Rodzaj wody:  szczawa Opłata:  brak opłat Czynne:  cały rok Godziny otwarcia:  całą dobę Miejsce źródła:  łąka - obecnie w zaroślach. Adres:   Łomnica-Zdrój w pobliżu Delikatesów Centrum Moje miejsce parkowania:  parkin   49.436040, 20.744167 Lokalizacja GPS źródła:  49.43474, 20.74435  Droga do źródła: drogą asfaltową, chodnikiem Woda wskazana jest do picia przy następujących schorzeniach:  brak informacji Źródła, pijalnie w okolicy: Łomnica-Zdrój wody mineralne (lista) Poniższa fotografia pochodzi z   przewodnika  Źródła wód mineralnych i leczniczych Popradzkiego Parku Krajobrazowego 2013  Lucyna Rajchel Fotografie  z 2023 roku:  Fotografie  27  listopad 2023 roku:  Aktualizacja powyższych informacji: 5 styczeń 2024 Inne informacje o źródle: Fragment ...