Źródło Anna
Pomnik przyrody nieożywionej
Inne nazwy źródła: Siarczanka
Dostęp: ogólnodostępne
Opłata: brak opłat
Czynne: cały rok
Godziny otwarcia: całą dobę
Miejsce źródła: las
Adres: Barcice Dolne, gmina Stary Sącz
Moje miejsce parkowania: bezpłatny parking, dojazd do parkingu droga asfaltową.
Droga do źródła: z miejsca parkowania drogą szutrową przez las około 1 km
Trasa gpx: ślad .gpx
Woda wskazana jest przy następujących schorzeniach:
W balneoterapii szczawy wykorzystywane są do kąpieli leczniczych i krenoterapii (czyli kuracji pitnej). Kąpiele w tych wodach zalecane są w takich chorobach jak nadciśnienie tętnicze, niedokrwienie, czynnościowe choroby serca, niedokrwienie kończyn dolnych na tle cukrzycy, przewlekła niewydolność żylna kończyn dolnych. Kuracja pitna wód typu szczawy zalecana jest w leczeniu następujących chorób: chorobie wrzodowej żołądka i dwunastnicy, przewlekłym zapaleniu pęcherzyka żółciowego, niektórych schorzeniach urologicznych, leczeniu niedokrwistości (wykorzystuje się tu szczawy żelaziste). W celach leczniczych stosujemy je wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza.
Źródła wód siarczkowych charakteryzują się specyficznym zapachem siarkowodoru i białym, fioletowym lub purpurowym osadem. Występuje on w postaci naskorupień, nici lub frędzli na dnie niszy źródła i drodze odpływu wody. Barwa tego osadu uzależniona jest od ilości siarkowodoru – H2S i nasłonecznienia niszy źródła. Wody siarczkowe mają działanie odczulające i odtruwające. Są zalecane w chorobach przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii i przy zatruciach metalami ciężkimi. Wody te zawierają związki siarki, co nadaje im nieprzyjemny smak i zapach, stąd są niechętnie pite przez chorych. Stosowane w kuracji pitnej mają działanie odczulające, odtruwające, a poza tym powodują pobudzenie wydzielania żółci i soku trzustkowego. Są zalecane w chorobach przewodu pokarmowego, zaburzeniach przemiany materii i w zatruciach metalami ciężkimi. Wody siarczkowe stosujemy w celach leczniczych wyłącznie zgodnie z zaleceniem lekarza.
Źródło: Portal Gminy Stary Sącz - Szlakiem Leśnych Przewodnik
Źródła, pijalnie w okolicy:
- Źródło Tadeusz odległość 3,9 km
- Źródło Katarzyna odległość 8,9 km
- Źródło Rogaś odległość 9,7 km
- Źródło Kinga odległość 10,9 km
- Źródło oznaczone jest na Miodnym Szlaku
- Źródło jest oznaczone jako Przystanek IX Ścieżki Przyrodniczo-Historycznej: "Szlakiem Leśnych" ( Portal Gminy Stary Sącz - Szlakiem Leśnych Przewodnik)
- Opis umieszczony na tablicy informacyjnej przy źródle:
Na dnie niszy źródła widoczny biały i fioletowy osad w postaci powłoki i nitek, który tworzą kolonie bakterii siarkowych.
- Siarczkowa woda ze źródła „Anna” jest typu HCO3-SO4-Ca-Mg+H2S o mineralizacji 0,9 g/dm3; pH 7,2; temperaturze 12oC; H2S 7 mg/dm3. Zawartość głównych jonów w dm3 wody: Na+ 22,43 mg; Ca2+ 125,4 mg; Mg2+ 41,4 mg; Cl- 4,3 mg; SO4 2- 132,1 mg; HCO3 - 509,9 mg. Źródło obudowane płytami piaskowca, na dnie niszy widoczny biały i purpurowy osad w postaci powłoki i nitek, który tworzą kolonie bakterii siarkowych.
Komentarze
Prześlij komentarz